Co to jest łańcuch bloków?
Blockchain to technologia, która dla wielu stała się synonimem kryptowalut, a zwłaszcza bitcoina, najsłynniejszego przedstawiciela cyfrowych walut. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. W swojej istocie blockchain to rewolucyjne narzędzie, które przede wszystkim zmienia sposób, w jaki przechowujemy i zabezpieczamy informacje. Jego główną siłą jest zapewnienie niezmienności danych – raz zapisane informacje pozostają trwałe, przejrzyste i odporne na manipulacje. To właśnie ta cecha sprawia, że blockchain ma potencjał, by zrewolucjonizować nie tylko finanse, ale także wiele innych dziedzin życia.
Decentralizacja
Blockchain umożliwia przechowywanie danych w sposób zdecentralizowany. Decentralizacja polega na tym, że dane nie są przechowywane w jednej centralnej bazie danych, jak to często ma miejsce w tradycyjnych systemach klient serwer. W sieci blockchain dane są przechowywane na wielu komputerach (tzw. węzłach). Tego rodzaju sieć ma strukturę równorzędną, gdzie każdy komputer może pełnić zarówno funkcję klienta jak i serwera1. Sieci tego typu określane są mianem peer-to-peer (P2P).
Struktura Bloków
W sieciach blockchain dane są grupowane w „bloki” (stąd wzięła się nazwa tej technologii). Każdy blok to zestaw transakcji lub innych danych. Blok taki oznaczony jest unikalnym kodem, zwanym hashem, który jest generowany na podstawie danych zawartych w danym bloku oraz hasha poprzedniego bloku. W ten sposób bloki tworzą „łańcuch” gdzie każdy blok jest połączony z poprzednim.
Jak strukrura bloków wpływa na bezpieczeństwo?
Każda zmiana w poprzednim bloku wymaga zmiany hashy wszystkich kolejnych bloków. Zatem chcąc sfałszować transakcję (np. zmieniając jej kwotę) trzeba byłoby dokonać zmian hashy we wszystkich kolejnych blokach. Jest to jest praktycznie niemożliwe do wykonania w dużej sieci.
Dodatkowo transakcje są szyfrowane i podpisywane cyfrowo, co zapewnia autentyczność i integralność danych.
Konsensus
Jak wspomniano na wstępie zamiast jednego centralnego serwera, blokchain jest zarządzany przez sieć komputerów (węzłów). Każdy węzeł ma zapisaną kopię całego łańcucha bloków. Decyzje dotyczące dodawania nowych bloków są podejmowane przez konsensus w sieci, co zapobiega manipulacji danymi przez pojedyncze jednostki.
Mechanizmy konsensusu (np. Proof of Work, Proof of Stake) określają, jak nowe bloki są dodawane do łańcucha. Proof of Work, na przykład, polega na rozwiązywaniu przez komputery skomplikowanych problemów matematycznych, aby dodać blok, co wymaga dużej mocy obliczeniowej.
Transparentność i niezmienność
Transparentność (inaczej przezroczystość) to termin oznaczający jawność i zapewnienie dostępu do prawdziwych informacji w możliwie jasnej formie.2 Wszystkie transakcje są publiczne i można je zweryfikować, co zwiększa zaufanie do systemu. Raz zapisana transakcja jest trwała; nie można jej usunąć ani zmienić bez zgody (konsensusu) większości uczestników sieci.
Blockchain jest najbardziej znany z jego zastosowania w kryptowalutach, jak Bitcoin, ale ma potencjał w wielu innych dziedzinach, takich jak zarządzanie łańcuchem dostaw, rejestracja własności czy głosowanie.

Rys 1. Cechy i zastosowania Blockchain
Przemysłowe zastosowania technologii Blockchain
Blockchain w kontekście Przemysłu 4.0 oferuje szereg korzyści i innowacyjnych zastosowań, które mogą transformować procesy przemysłowe. Oto kilka kluczowych obszarów, w których blockchain może być wykorzystany:
- Zarządzanie Łańcuchem Dostaw:
- Uwierzytelnianie i Śledzenie Produktów:
- Inteligentne Kontrakty (Smart Contracts):
- Automatyzacja umów biznesowych poprzez inteligentne kontrakty, które wykonują się automatycznie po spełnieniu określonych warunków, eliminuje potrzebę pośredników, zmniejsza koszty transakcyjne i zwiększa zaufanie między stronami. To może być szczególnie użyteczne w automatyzacji zamówień, płatności i innych procesów biznesowych.
- Zarządzanie Jakością i Bezpieczeństwo Żywności:
- Integracja z IoT i AI:
- Bezpieczeństwo i Ochrona Danych:
Wdrażanie blockchain w Przemyśle 4.0 spotyka się jednak z wyzwaniami, takimi jak potrzeba dostosowania prawnych i regulacyjnych ram do tej nowej technologii czy zapewnienie interoperacyjności między różnymi systemami. Kolejną ważną kwestią jest zrównoważenie tej technologii, w szczególności generowanie śladu węglowego, gdyż blockchain jest technologią energochłonną i wymagającą dużych choć rozproszonych zasobów obliczeniowych.
Mimo to, potencjał blockchaina do radykalnej poprawy efektywności, transparentności i bezpieczeństwa w przemyśle jest ogromny, co czyni go jednym z kluczowych elementów czwartej rewolucji przemysłowej.
- Biedrzycki N. (2021), Co to jest blockchain – wszystko co trzeba o nim wiedzieć https://norbertbiedrzycki.pl/blockchain-trzeba-o-nim-wiedziec/ (dostęp: 03-02-2025) ↩︎
- Business Insider (30.04.2021)Jak rozumieć transparentność w biznesie i jakie są jej plusy i minusy? https://businessinsider.com.pl/gielda/transparentnosc-co-to-jest-i-jakie-ma-znaczenie-w-biznesie/y3cveep (dostęp: 03-02-2025) ↩︎